Рівненсько-Крем´янецька єпархія Української Автокефальної Православної Церкви була утворена після того, як у 1942 р. з благословіння предстоятеля автокефальної Польської Православної Церкви Блаженнішого митрополита Дионісія (Валединського) почалося канонічне формування єпископату і єпархіальних структур Української Автокефальної Православної Церкви. Нею на протязі 1942-1943 рр. керував єпископ Платон (Артем´юк). Але після приходу Радянської армії єпархія була антиканонічно приєднана до Російської Православної Церкви.

Після легалізації Української Автокефальної Православної Церкви в Україні, 10 жовтня 1990 р. було відновлено й православну єпархію на теренах Рівненської області під назвою — Рівненсько-Острозька єпархія УАПЦ (7 липня 1990 р. було освячено перший на Рівненщині храм УАПЦ — першомучен. і архідияк. Стефана на Грабнику м. Рівне). Нею протягом 1990-1992 рр. керували — єпископ Антоній (Масендич) і архієпископ Роман (Балащук). Але зі створенням у 1992 р. Української Православної Церкви Київського Патріархату архієрей і переважна більшість парафій Рівненсько-Острозької єпархії УАПЦ перейшли до складу УПЦ КП і утворили Рівненсько-Острозьку єпархію УПЦ КП.

У зв’язку зі зменшенням числа парафій УАПЦ на теренах Волинської області згідно зі статутом УАПЦ, ухвалою Архієрейського собору УАПЦ від 4 жовтня 1997 р., рішенням Патіаршої ради УАПЦ від 25 червня 1997 р. — було утворено єдину Рівненсько-Волинську єпархію (правонаступницю Рівненсько-Острозької єпархії УАПЦ), чия юрисдикція поширилася на Рівненську та Волинську області України; керуючим нею було призначено архієпископа Львівського Макарія Малетича.[2]

25 липня 2018 р. рішенням Патріаршої ради і ухвалою Архієрейського собору УАПЦ єпископом Рівненським і Волинським, керуючим Рівненсько-Волинською єпархією був обраний Гавриїл (Кризина).

15 грудня 2018 р. єпископ Гавриїл зі всіма парафіями і священнослужителями Рівненсько-Волинської єпархії УАПЦ увійшов до складу новоутвореної автокефальної Православної Церкви України.