Проповідь в 23-тю неділю після П’ятдесятниці (про зцілення гадаринського біснуватого)

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 23-тю неділю після Пʼятдесятниці

(про зцілення гадаринського біснуватого)

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

 

У цей недільний день святий апостол і євангеліст Лука розповідає нам про чудесне оздоровлення Господом Богом і Спасителем нашим Ісусом Христом нещасного чоловіка, яким володіли нечисті духи (біси). Ця подія сталася на протилежному від Галилеї березі Генісаретського озера (його ще називають Галілейським морем) – біля міста Гадари. Звичайно ж мешканці Гадаринського краю боялися цього біснуватого, який не носив одяг, блукав, накидався на них та жив у печерах, в яких люди Святої Землі ховали своїх покійників.

Ісус Христос не зважає на агресивність та волання біснуватого; подібно до того, як лікар не зважає на панічні заперечення хворого перед операцією. Спаситель звертається до нещасного чоловіка: «як твоє ім’я?», а відповідь чує від бісів: «легіон». «Легіон» – тобто безліч, дуже багато. Буквально, у часи земного життя Спасителя, «легіоном» називався римський військовий підрозділ, що складався з 5-ти до 8-ми тисяч чоловік. Римські легіони вважалися непереможними та навіювали жах на ворогів. Тож і біси у чоловікові заявляють про те, що їх багато та лякають своєю нездоланністю.

Христос показав Свою владу над цілим легіоном нечистих духів і цим засвідчив, що Він є Бог, Якому підвладне все на землі. За дозволом Спасителя біси ввійшли у стадо свиней (вважається, що їх було понад 2-ві тисячі) і загинули в озері. А чоловік, з якого вийшли біси, сідаємо до ніг Спасителя в одежі і при своєму розумі.

Брати і сестри! Ми яскраво бачимо зі Святого Письма те, що злі духи існують, і не потрібно у цьому сумніватися. За попущенням Божим вони можуть чинити зло як людині, так і тварині. Загалом у Біблії терміни «нечисті духи», «диявол» і «сатана» зустрічаються більше 100-та разів.

Причиною ж такого попущення Творця є, у переважній більшості, велика і закореніла гріховність людини. Гріх позбавляє людину ласки Божої та дає нечистим духам доступ до неї і можливість впливати на неї, володіти та керувати її розумом і волею. Гріх замикає для людської душі небо та відкриває пекло.

Наш сучасний світ уникає розмов про біснуватих людей. Вона винесена за межі науки та закрита за високими огорожами спеціальних закладів для психічно хворих та наркозалежних людей. Про одержимих людей говорять: «Вона має психічний розлад», «Він не вміє контролювати свої емоції», «У неї депресія», «Він наркоман» і т.д. Але ж, не всі ці люди були такими від народження, щось з ними трапилось протягом життя, трапилось власне щось дуже гріховне та привело до сумних наслідків.

Дорогі брати і сестри! Усі ми, як земні люди, певною мірою одержимі тим чи іншим гріхом, тобто перебуваємо під певною владою темних духів. Тож спішімо до храму Божого, спішімо до сповіді та подолання своїх гріховних навичок; спішімо до нашого Спасителя Ісуса Христа, Який чекає нас у Святій Євхаристії під виглядом хліба та вина, щоб входити у наше тіло та зцілювати і його, і наші душі; спішімо бути дітьми Божими та друзями світлих духів – ангелів.

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *