Проповідь в 5-ту Неділю Великого посту

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 5ту неділю Великого посту

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

 

Сьогодні, у п’яту неділю Великого посту, Свята Христова Церква молитовно вшановує преподобну Марію Єгипетську, котра займає особливе почесне місце серед угодників Божих. Вона своїм життям повчає нас про те, як потрібно правильно молитися до Спасителя нашого Ісуса Христа і Його Пречистої Матері та каятися перед Богом за свої гріхи та падіння.

Життя майбутньої святої було пов’язане з культурним центром – єгипетським містом Александрією. V-те століття по Різдві Христовому було роками бурхливого розквіту цього міста: тут мешкали відомі актори, музиканти, художники, поети і т.д.; це було місто богеми. Власне тут у свої 12 років і з’являється красуня Марія, яка з часом стає відомою куртизанкою, осквернивши своїми гріхами землю та будови міста. Заради блудної страсті до неї, люди витрачали навіть фамільні маєтки; вона ж насолоджувалась блудом, а збирання багатства її не цікавило.

Одного разу коли Марія прогулювалась по Александрійській набережній, вона побачила корабель, який відправлявся до Єрусалиму з купою молодих людей на поклоніння Чесному і Животворчому Хресту Господньому. Вона вирішила також звершити подорож на цьому кораблі, для задоволення своєї блудної страсті. Прибувши в Єрусалим, Марія з юрбою людей  прямує до храму Воскресіння Господнього (Гробу Господнього), але невидима сила не пускає у храм Марію, незважаючи на її зусилля. Тоді вона піднімає свою голову і бачить над дверима храму ікону Божої Матері. Наче блискавка просвітила її розум та заговорила до неї  совість: вона за мить побачила весь бруд в якому жила до цього моменту і зрозуміла, що немає жодного права увійти до храму. Марія із гіркими сльозами покаяння, падаючи ниць, звертається до Пресвятої Богоматері прохаючи заступництва, обіцяючи віднині все своє життя присвятити ЇЇ Божественному Сину Ісусу Христу. Вона знову прямує до дверей храму, і вільно заходить до нього, і поклоняється Хресту Господньому. Надалі їй був голос, щоб вона йшла до річки Йордан, у храм на честь Хрестителя Господнього Іоана Предтечі, і вона пішла. В Йордані вона омилась, причастилась у храмі за Літургією святих Христових Таїн, взяла з собою декілька хлібів і пішла в Зайорданську пустелю.

Так, дуже тяжкими були гріхи Марії, але й дуже великим було її покаяння – далеко від світу, в страшній пустелі. Власне у пустелі, в аскетичному подвигу поста і молитви, вона провела наодинці з Творцем аж 47 років. Відійшла вона до вічності близько 522 року.

Дорогі брати і сестри! Житіє преподобної Марії Єгипетської – це свідчення того, що немає гріха на землі, який би переважив Боже милосердя. Є тільки один гріх, перед яким неспроможне милосердя Боже – це гріх нерозкаяності. Покаяння ж – відроджує, покаяння ж – освячує, через покаяння людина з’єднується з Господом Богом. Наш Творець, як люблячий Батько, стоїть біля дверей кожного храму і чекає нас, чекає з покаянням, Він готовий нам усе простити.

«Преподобна мати Маріє Єгипетська, моли Бога за нас!».

Амінь!

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *