Проповідь у день Святої Тройці, П’ятдесятниці

Проповідь

єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла

у двонадесятий празник Святої Тройці, Пʼятдесятниці

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

 

Сердечно вітаю вас з величним двонадесятим святом Пʼятдесятниці та Святої Тройці.

Сьогодні ми згадуємо важливу історичну подію у житті нашої Православної Церкви – зішестя Святого Духа (Божественної Особи, Яка перебуває в єдності з Богом-Отцем та Богом-Сином у Святій Тройці) на учнів Ісуса Христа. Власне ця подія зішестя Святого Духа на апостолів стала початком створення нашої Новозавітної Церкви на землі.

Як оповідає нам святий апостол і євангеліст Лука у книзі Діянь, в іудейське свято Пʼятдесятниці, у світлиці, де перебували апостоли Спасителя, «раптом почувся незвичайний шум, неначе від сильного вітру, і переповнив увесь дім де вони перебували» (Діян. 2, 2). Не встигли вони отямитись від цього несподіваного явища, як сталось нове – наче вогняне полум’я освітило дім і розділені язики цього полум’я показалися по одному на кожному з них (Діян. 2, 3).

І ось, апостоли Христові відразу відчули у собі незвичайні дари: можливість говорити різними, раніш невідомими мовами; а також відчули у своїх серцях невимовну духовну силу та радість.

До прийняття Святого Духа апостоли були слабі та мляві розумом. Високе вчення Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа раніше не завжди для них було зрозумілим, навіть прості притчі викликали у них не повне розуміння. Коли ж зійшов на них Дух Святий, у них зникли всі пересуди – тайна відкуплення Богом роду людського розкрилася перед ними у всій повноті та величі.

З простих неосвічених рибалок апостоли Христові зробилися мудрими та освіченими «ловцями людей», з боязких та нерішучих – мужніми проповідниками розпʼятого Ісуса. Вони й заклали основи нашої Новозавітної Христової Церкви. З грецької мови термін ekklesia (церква) перекладається на нашу українську мову як – зібрання обраних людей. Власне, наша Христова Церква – це зібрання покликаних Ісусом Христом, які повірили у Нього та живуть Ним.

Улюблені брати і сестри! Цей Святий Дух, Якого обіцяв послати Ісус Христос Своїм учням перед Своїм вознесінням на небо, не тільки щедро вилив свої благодатні дари на апостолів нашого Спасителя у день Пʼятдесятниці, цей Святий Дух перебуває, і завжди буде перебувати, у Церкві Христовій; Він посилає Свої благодатні дари всім членам Православної Церкви, очищає їх від усякої скверни, освячує і наставляє на всяку істину.

Дух Святий діє у щирих сповідниках віри Христової, у тих, які систематично спілкуються з Богом (моляться) вдома та у храмі, сповідаються у своїх гріхах та причащаються Святих тайн Тіла й Крові Христових, а також приймають інші Таїнства та обряди Православної Церкви.

«Коли хто Духа Христового не має», – повчає нас святий апостол Павло, – той не Його» (Рим. 8, 9).

Брати і сестри! Давайте ж будемо щиросердечно прохати благодатної допомоги від Утішителя Духа Святого – бо це є єдиний вірний шлях до здобуття тимчасової духовної радості на землі, а потім безкінечної та несказанної радості у потойбічному житті – у Царстві нашого Бога і Творця.

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *