Проповідь у свято Собору архангела Гавриїла

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла в день вшанування Собору архангела Гавриїла

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

У Символі віри мовиться про те, що Бог є Творцем «неба і землі, всього видимого і невидимого», що вказує на віру Православної Церкви в існування світу невидимого ангелів. Слова «неба і землі», які взяті з Біблії (Бут. 1:1), багато тлумачів розуміють не буквально (тобто видимі нашим очам небо і земля), а як вказівку на наявність у створеному світі невидимого (небо) і видимого (земля).

Найменування «ангел» зустрічається у Священному Писанні досить часто і означає «вісник» або «посланець». Це найменування вказує не на природу, а на служіння. Зокрема про це свідчить святий апостол Павло: «Службові духи, що посилаються служити тим, які мають успадкувати спасіння» (Євр. 1:14). Традиційно в православному богословї ангелів називають розумними силами, небесним воїнством, силами небесними, а також другими світилами (перше Бог-Творець).

У чому суть служіння ангелів?

Згідно Біблії воно подвійне: 1) у прославлені свого Творця (Іс. 6:3); 2) у сповіщенні Божої волі, в допомозі людині чи спільноті або покаранні їх (Іов. 1:6; Дан. 8:16-26; Мф. 16:27; Об. 5:2 і т.д.).

Між ангелами існує ієрархія, тобто є вищі та нижчі. Їх девять чинів складають три тріади: перша тріада серафими, херувими і престоли, друга  тріада господства, сили і влади, третя тріада начала, архангели і ангели.

Любі у Христі! Сьогодні ми молитовно вшановуємо благовісника святого архангела Гавриїла, який перебуває у вельми близьких стосунках до людського роду.

У Старому Завіті архангел Гавриїл навчив пророка Мойсея книжному письму, повідомив йому про початок світу та створення першої людини Адама, розказав про потоп і розділення мов, пояснив йому розположення небесних планет та стихій, навчив арифметиці, геометрії та всякій різній премудрості. Також, цей вісник Божий провістив пророку Даниїлу про час народження Спасителя світу Ісуса Христі.

У Новому Завіті архістратиг Гавриїл сповістив стареньким праведним Іоакиму та Анні про народження від них Діви Марії, а праведному Захарії про народження Іоана Предтечі. Він же був посланий Богом до міста Назарета, де з’явився Пресвятій Діві Марії та сповістив Їй про зачаття у Ній від Духа Святого Ісуса Христа. Коли ж Месія народився у Віфлеємі, цей ангел Господень зявився пастухам і звістив їм радісну звістку.

Архангел Гавриїл також з’явився і жінкам-мироносицям, які сиділи біля гробу Христового, сповістивши їм про воскресіння Гоподнє. Тобто, будучи благовісником зачаття та народження Христового, він був і благовісником Його воскресіння.  

Він же з’явився Богоматері, коли Вона молилась на горі Єлеонській, звістивши Їй про наближення кінця земного життя та переселення на небо, подарувавши Їй світлу райську вітку.

Дорогі брати і сестри! Нині згадуючи  багато добрих справ вістника Божого Гавриїла у Старому й Новому Завітах та знаючи його постійне заступництво перед Богом за рід людський, піднесімо до нього сердечні молитви, прохаючи благої вістки і нам про прощення гріхів та зарахування у відповідний час до Царства Небесного.

Архістратиже Божий Гавриїле, моли Бога за нас грішних!

Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *