Проповідь у 21-шу неділю після П’ятдесятниці

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 21-шу неділю після Пʼятдесятниці

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

 

Дуже багато дивного, важко зрозумілого для нашого раціо ми спостерігаємо у Святому Євангелії за три роки месіанського служіння Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа. Викликають подив не тільки чудеса, які Він здійснив, але і Його поведінка та слова.

Так, вчення Ісуса Христа часто є загадковим та таємничим, про що свідчить і сьогоднішнє читання зі Святого Євангелія. Щойно ми почули з вами притчу Христа про сіяча (Лк. 8, 5-15), в якій Він подає нам алегорично (іносказанно) Бога в образі сіяча, а його слухачів (нас – людей) представляє як землю, в яку засіваються зерна Його науки (Слово Боже). І ми дізнаємось з притчі, що тільки четверта частина посіяного зерна впала на добру землю і дала плід сторицею. Решта зерна впало на край дороги, де було затоптане і видзьобане птахами; а також на камінь, де швидко проросло, але, не маючи достатньо вологи висохло; а також, між тернину, яке з часом його заглушило.

Надалі ми чули з Євангелія важливі слова, що тільки тоді зерно принесе добрий плід, коли впаде на добру землю. Під доброю землею необхідно розуміти власне очищене людське серце, яке свідомо і добровільно приймає рішення перемінити своє життя слідуючи за Спасителем Христом через дотримання Його вчення та заповідей.

Брати і сестри! Турбуючись про їду для тіла, ми з вами частенько забуваємо про їду для душі, а цією їдою є Слово Боже (Святе Письмо), через читання якого ми спілкуємось з Богом та наповнюємось Його спасителькою благодаттю. Власне цим ми і відрізняємось від святих людей Церкви, при цьому ми всі покликані до святості: «Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Мф. 5, 48).

Дехто з християн розмірковує, що можливо через просте відвідування храму Божого ця досконалість зʼявиться сама собою. Ні, не зʼявиться. Досконалість потребує посиленої праці над собою – досконалість це очищене серце людини від пристрастей та пороків; це непроста боротьба з любим самим собою щодня і щомиті. Досконала людина це та, яка одразу відкидає навіть гріховні думки (щоб не дійти до гріховних дій); досконала людина це та, яка намагається кожну вільну від земних турбот хвилину та годину присвячувати спілкуванню з Богом; досконала людина це та, яка спішить до храму Божого в недільні та святкові дні для сповіді та причастя Тіла і Крові Христових.

Досконалість – це наслідок довгих років посиленої духовної та фізичної праці над самим собою для очищення свого серця. Чисте серце – це наче, у майбутньому, перепустка до Царства Небесного.

Брати і сестри! Яким би маленьким не було насіння, воно має величезну силу. Нещодавно вчені знайшли зернятко в одній із пірамід Єгипту, вік якого понад 3 тисячі років. Вчені посадили це зерно в добру землю, воно проросло і дало врожай. Якщо ж висадити у добру землю жменю яблучних зернят – отримаємо цілий сад; якщо ж висадити жменю жолудів – будемо мати чудовий ліс. Подібно діє і Слово Боже. Зовсім незначна кількість людей чула особисто цю притчу Ісуса Христа про сіяча; лише 12 були першими учнями Спасителя – але минув час і християнство стало світовою релігією. Христова Церква докорінно змінила суспільство: принципи християнства лягли в основу сучасного права та економіки, змінилися уявлення про шлюб і виховання дітей. Під впливом християнства було засновано безліч всесвітніх благодійних організацій, найвідоміша з яких – Червоний Хрест.

Нехай же серця всіх нас будуть власне тою доброю євангельською землею, а душі наші будуть готові слідувати за голосом нашого Спасителя Ісуса Христа, Який кличе нас до Себе у Своє Царство.

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *