Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського
Гавриїла в день памʼяті славних і всехвальних
першоверховних апостолів Петра і Павла
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри!
Серед найближчих учнів Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, які мають звання апостолів, Свята Православна Церква особливо вшановує та виділяє двох, які названі «славними і всехвальними першоверховними апостолами». Це святі апостоли Петро і Павло, котрі за словами вселенського вчителя Церкви свт. Іоана Золотоустого «перевершили всюприроду, як земну так і небесну, пов’язані тілом. Повʼязані тілом, вони перевершили навіть ангелів».
Святий апостол Петро – це найвеличніший пастир Христової Церкви.
Святий апостол Павло – це найвеличніший проповідник Божої істини та правди.
Апостол Петро є старшим братом апостола Андрія Першозваного і до свого покликання він був звичайним рибалкою, не мав відношення до знатного роду, а також не мав освіти та називався Симоном. Він був одруженим.
Серед дванадцяти найближчих апостолів Христа Симон виділявся особливими ревністю та вірою, за що і дістав від Спасителя нове імʼя – Петро (з грецької мови означає – камінь). Апостол Петро, це той, котрий першим визнав Ісуса Христа Сином Божим та Богом. Але, це і той апостол, котрий тричі відрікся від свого Божественного Вчителя. Глибина ж покаяння його була такою, що власне йому першому зʼявився Месія після Свого воскресіння, поновив його у апостольстві та доручив керувати першохристиянською громадою.
Любі у Христі! Проповідь апостола Петра була настільки палкою, що тисячі людей приймали хрещення, а також, як свідчить Святе Письмо, він також воскрешав мертвих та зцілював кульгавих і розслаблених. Він залишив нам два соборні послання, які входять до кодексу Нового Завіту.
Інший апостол – святий Павло, був знатного роду та дуже освіченою людиною, окрім цього був відомим гонителем християн. Тому є дивним та знаменним те, що Спаситель обирає у число Своїх апостолів власне гонителя. Савл, таким було першим імʼя апостола Павла до покликання, надзвичайно жорстоко гнав та переслідував християн Єрусалима. У 34 році нашої ери, тобто після Вознесіння Христового, Савл був направлений іудейськими першосвященниками до міста Дамаска (зараз – це столиця Сирії), з місією піддати мукам місцевих християн. На цьому шляху Сам Ісус Христос йому зʼявився у незвичайному світлі і сказав: «Савле, Савле, чому ти гониш Мене?» (Діян. 9:4).Спаситель показав і Свою могутність – Савл осліп. Ця подія корінним чином змінила ментальність та життя Савла, котрий у хрещенні отримав імʼя Павло та миттєво позбувся сліпоти.
У Палестині та Малій Азії, Греції та Італії, на островах Середземного моря звучали полум’яні проповіді апостола Павла. Він примушував замовкнути вуста наймудріших і найсильніших людей світу та залишив нам чотирнадцять послань, які входять до канону Нового Завіту.
Апостол Петро – це приклад віри та покаяння (Священне Передання розповідає нам про те, що він все своє земне життя після Воскресіння Христового, при співі півня з плачем на очах молився про своє відречення); а апостол Павло – це приклад любові до ближніх та богомудрості.
Дорогі брати і сестри! Кожний з нас має книгу книг – Біблію, або ж найважливішу частину Біблії – Новий Завіт, в яких знаходяться послання славних і всехвальних першоверховних апостолів Петра і Павла. Давайте ж будемо старанно їх вивчати та їм слідувати, тоді ми станемо подібними цим святим авторам, а це і є вірний шлях до благодатного земного щастя та потойбічної нескінченої радості у Царстві Небесному.
Святі апостоли Петре і Павле, моліть Бога за нас!
Амінь.