Проповідь у день пам’яті вмч. Димитрія Солунського

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в день памʼяті великомученика

Димитрія Солунського

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

Кожний із православних християн (і не православних), який буває у грецькому місті Солуні (по-грецьки – Фессалоніки) обовʼязково відвідує чудовий храм присвячений великомученику Божому Димитрію Солунському Мироточивому, де зберігаються його нетлінні та чудодійні останки – мощі.

Святий народився у другій половині ІІІ століття (біля 270 р.) у місті Солуні у римській родині сенатора (його батько був проконсулом, тобто – державним очільником Солунської області (губернатором)). Це були часи жорстоких гонінь на християн, тому батьки Димитрія були тайними християнами і тайно виховували свого єдиного сина у християнській вірі, який в юному віці приймає святе хрещення.

По смерті батька імператор-поганин Максиміан призначає Димитрія також проконсулом Солунської області, зокрема кажучи: «Бережи своє місто та очисти його від нечестивих християн, віддавай смерті кожного, хто тільки прикличе ім’я Розп’ятого».

Що ж ми бачимо надалі із Житія святого? Прибувши до Солуні, Димитрій починає не гонить християн – а, навпаки, починає свою відкриту проповідь серед язичників міста та області про Спасителя світу Ісуса Христа.

Необхідно відмітити те, що греки називають святого Димитрія другим апостолом Павлом для Солуні. Окрім проповіді про Ісуса Христа, Димитрій слідуючи словам Спасителя в Євангелії – роздав все своє майно бідним, отримане у спадок від батьків.

Безперечно, імператору Максиміану повідомили про те, що проконсул Солуні є ревним християнином. Повертаючись із чергового походу імператор забажав зупинитися власне у Солуні. Для Димитрія, у випадку впертої непокори імператору, це означало єдине – смерть. Озвірілі вояки спочатку кинули святого у в’язницю, а потім знущались і знущались, поки не вбили його. Зокрема, мучителі проколювали тіло мученика гострими списами, вимагаючи зречення від Христа, але він як мужній воїн Божий не зрадив віри батьків. Уже мертве тіло Димитрія вояки кинули звірям, християни ж Солуні викрали та поховали його. Це був ймовірно 306 рік.

За давнім християнським переданням закривавлені ризи (одежа) та каблучка (перстень) угодника Божого мали чудотворну властивість – зцілювали хворих.

З історії знаємо, що імператор-християнин Костянтин Великий на могилі святого Димитрія побудував величний храм базилічного типу, а згодом там було віднайдено святі мощі Димитрія, які з VII століття по нині виточують чудотворне миро.

За те, що святий Димитрій перед смертю переніс неймовірні страждання, Христова Церква назвала його великомучеником; а за те, що його святі мощі мироточать, Церквою він ще названий і Мироточивим.

Традиційно у Православній Церкві пам’ять великомученика Димитрія пов’язана із подвигом воїнів, патріотизмом та захистом рідної землі. Захисту святих завжди потребують полководці та воїни, тому власне вони і віддають себе святому Димитрію під опіку.

Дорогі брати і сестри! У час важких іспитів, які переживає наше українське суспільство, піднесімо свої сердечні молитви до святого великомученика Димитрія Солунського Мироточивого, щоб він перебуваючи біля престолу нашого Творця виблагав для України та її боголюбивого народу мир, добро та злагоду.

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *