Проповідь у день пам’яті вмч. і цілителя Пантелеймона

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в день памʼяті вмч. і цілителя Пантелеймона

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Кожного дня Свята Православна Церква, дорогі брати і сестри, звершує памʼять того чи іншого святого угодника Божого і цим навчає нас наслідувати їх благочестивому житію.

Сьогодні ми з вами молитовно згадуємо особливого угодника Божого – святого великомученика і цілителя Пантелеймона.

Цей святий народився у другій половині 3-го століття у місті Нікомедії (зараз це місто має назву Ізміт, та знаходиться на території Туреччині). Це були часи гонінь на християн. Його батько був ревним язичником, мати ж ревною християнкою. Народжений ними син отримав ім’я Пантолеон, що значить – «у всьому лев»; пізніше він стане Пателеймоном, що значить – «всемилостивий».

Завдякуючи матері, святій Еввулі, Пантолеон отримав перші пізнання про єдиного істинного Бога та про християнську віру, але скоро вона помирає. Її таємним наставником, як і юного Пантолеона, був священник Єрмолай.

Надалі вихованням сина займається батько-язичник, який віддає його спочатку на навчання до граматичної школи, а потім – до медичної, після чого став лікарем.

Одного разу, бесідуючи з Пантолеоном, священник Єрмолай сказав йому: «Я скажу тобі істину: боги, яких шанує твій батько та інші язичники, не боги, а – омана для нерозумних. Істинним же і всемогутнім Богом є єдиний – Ісус Христос, в Якого якщо ти будеш щиро вірити, то зцілятимеш всякі хвороби Його ім’ям і Його силою. Бо Він сліпим повертав зір, прокажених очищав, мертвих воскрешав, а бісів, яким язичники поклоняються, виганяв із людей одним словом».

Ці слова глибоко запали у серце Пантолеона, і ось одного разу він побачив лежачу при дорозі мертву дитину, вкушену єхидною, яка звивалася тут же поруч. Сповнившись співчуття і жалості, він вирішив перевірити на істинність слова християнського священника Єрмолая; став молитися до Ісуса Христа: «Господи Ісусе Христе, хоч я і недостойний до Тебе звертатися, але якщо Ти хочеш, щоб я став Твоїм рабом, вияви Твою силу і зроби так, щоб у Твоє ім’я дитина ожила, а єхидна загинула». Він твердо вирішив, що у разі виконання його молитви він стане християнином і прийме хрещення. І сталось чудо – по дії Божественної благодаті дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматочки.

Пантолеон приймає хрещення від свого духовного отця Єрмолая та стає Пантелеймоном. Вістки про багаточисельні чудесні зцілення від лікаря Пантелеймона дійшли і до імператора Максиміана, великого гонителя християн. Звелівши привести святого, він почав вмовляти його, щоб відмовився від Ісуса і приніс жертви язичеським богам, яким поклонявся імператор.

Пантелеймон відмовився і за це правитель віддав його на страшні та великі муки, звідси і його найменування – великомученик: його повісили на дереві і рвали тіло залізними кігтями, обпалювали свічками, розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, кидали в море з каменем на шиї. Однак у всіх катуваннях Пантелеймон залишався неушкодженим і зі сміливістю викривав імператора. Святий помирає від меча. Це був ймовірно 305 рік.

Господь дарував святому Пантелеймону благодатну силу і після своєї смерті зціляти хворих, які звертаються до нього зі щирою молитвою та вірою в Ісуса Христа.

Що ж повчального є для нас з житія святого великомученика і цілителя Пантелеймона? У наш час, дорогі брати і сестри, Бог не вимагає від нас йти на муки. Бог потребує від нас тільки терпіння, як доброго і щирого подвигу; Бог потребує від нас, щоб ми не нарікали на Нього, а повністю віддалися волі Творця, яка інколи карає, але у більшості – милує нас.

Святе Письмо нас повчає, що тільки той, «хто витерпить до кінця, той спасений буде» (Мф. 10, 22).

У цей святий день, давайте щиро попросимо святого великомученика і цілителя Пантелеймона, щоб він допоміг нам бути терпеливими і отримати від Бога на землі все необхідне для нашого спасіння та вічного життя у Царстві Небесному. Амінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *