Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла в день спомину чуда архістратига Михаїла в Хонах (IVст.)
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Сьогодні, дорогі брати і сестри, ми зібрались у храмі Божому для того, щоб молитовно прославити святого архістратига Михаїла, котрий є командувачем сонму ангелів Господніх.
Згідно Священного Писання, перед тим як творити світ видимий, тобто те що ми бачимо тілесними очами, Бог-Саваоф створив світ невидимий, тобто світ ангелів: «небо» (Бут. 1:1). Грецьке слово ἄγγελος означає у перекладі «посланець» або «вісник», цим вказуючи на те, що їх місія щодо нас людей – сповіщати волю Божу, або добру, або ж погану. Найменування ангел це ознака служіння, а не природи, бо по своїй природі вони безтілесні духи, які обдаровані досконалішими від людини розумом та волею. Видимі та чуттєві образи, в яких вони інколи з’являються людям, не належать до їх сутності, це є їх дочасний стан, а не постійне буття.
Числом ангели Божі незліченні, бо ми знаємо з Біблії про те, що навкруги Божого престолу перебувають «десятки тисяч разів по десять тисяч і тисячі тисяч» ангелів (Об. 5:11).
Між ангелами існує ієрархія, тобто є вищі та нижчі. Їх дев’ять чинів складають три тріади: перша тріада – серафими, херувими і престоли, друга тріада – господства, сили і влади, третя тріада – начала, архангели і ангели.
З Біблії нам є відомими деякі імена архангелів, а власне: Михаїл, Гавриїл, Рафаїл, Уриїл, Селафиїл, Ієгудиїл, Варахиїл та Ієремиїл.
Сьогодні ми згадуємо одне з чудес архістратига Михаїла, котре мало місце в ІV столітті нашої ери у малоазійському місті Хонах (інша його назва Колоси), зараз це є невеличке поселення на теренах Туреччини. Тут розташований храм, присвячений архангелу Михаїлу, поблизу якого джерело води. Храм був побудований на пожертви одного чоловіка у подяку архістратигу Божому за зцілення його німої дочки: посланець Господній зʼявився цій людині та мовив, що його дочка зцілиться та отримає дар мови тоді, коли випʼє цілющої води з певного джерела; що й відбулося, а біля джерела постала церква. Джерело стало місцем паломництва і християн, і не християн.
При даному храмі шістдесят років жив та виконував різні послухи чоловік на імʼя Архип, зарахований Церквою до сонму святих, памʼять якого ми нині молитовно звершуємо. Преподобний Архип своєю проповіддю про Ісуса Христа та прикладом благочестивого життя привів багатьох язичників до каяття та хрещення. Вороги святого вирішили його вбити: вони зʼєднали на високій горі в одне русло дві річки і направили течію води на храм. Архип про це дізнався та почав посилено молити архістратига Михаїла про допомогу: і ось зʼявляється сам командувач ангелів, котрий ударом свого жезла відкрив у камінній горі широку яму і наказав течії води прямувати туди. Храм та преподобний залишилися неушкодженими.
Дорогі брати і сестри! Давайте будемо і ми щиросердно підносити молитви до вісника Божого архангела Михаїла, бо він завжди готовий прийти нам на допомогу та звершити чудо.
Архістратиже Божий Михаїле, моли Бога за нас грішних!
Амінь.