Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського
Гавриїла у свято Покрова Пресвятої Владичиці
нашої Богородиці і Приснодіви Марії
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри!
Величне та улюблене в нашому українському народі свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії присвячене видінню преподобного Андрія Юродивого, котрий в 910 році молився разом з народом у Влахернському храмі Константинополя (нині – Стамбул). І сталося велике чудо – військо сарацин-мусульман, яке оточило столицю Візантії, відступило: воїни побачили незвичайне небесне явище – у повітрі з’явилася Сама Богоматір із сонмом ангелів і святих та закрила місто своїм омофором (тобто хусткою, чи покривалом – звідси власне термін покрова). Цю дивну картину і бачив своїми духовними очами у храмі святий Андрій.
Ще трохи історії. За часів володарювання святого рівноапостольного великого князя Володимира Великого ця подія визволення християн Константинополя Богородицею стала великим церковним святом усієї Русі. Також відомо, що київські князі брали ікону Покрова Богоматері у військові походи, козаки ж на Запорізькій Січі мали храм на честь Покрова Діви Марії, а славні воїни Української повстанської армії проголосили свято Покрова Богородиці своїм офіційним святом.
Дорогі у Христі! Пресвята Богородиця готова в будь-яку мить простягнути Свій омофор і над нами, аби захистити нас від негараздів. Нам потрібно для цього: підняти очі вгору, відкрити своє серце, простягнути руки та попросити її допомоги – і Преблагословенна прийде та допоможе.
Існує давня духовна практика – згадувати про Богородицю у небезпеках та віддавати їй себе так, як немічна дитина віддає себе своїй матері; власне часте згадування Її імені приносить душі людини безпеку та потіху.
Земна історія не може перерахувати ті всі благодіння, які явила Божа Матір людському роду за майже ІІ тисячі років; також не в змозі людський розум оспівати та звеличити Їїналежним чином – Ту, Котра сподобилась стати тілесною Матір’ю Божою та духовною Матір’ю всього людства.
Ми з вами є великі грішники, котрі у переважній більшості не мають істинного каяття та потребують заступництва за нас перед Богом. Таке заступництво існує, ми його знаходимо в особі Пресвятій Богородиці, бо немає такої людини, яку б не почула і не допомогла б Богоматір.
Ми маємо і видимі знаки присутності Приснодіви Марії з нами на землі – це її численні священні зображення, тобто ікони.
Дорогі брати і сестри! Сьогодні згадуючи велике історичне чудо в Константинополі та прохаючи заступництва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці за нас перед її Сином й нашим Господом Христом, давайте вигукнемо до Неї словами акафісту: «Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла, чесним Твоїм омофором!».
Амінь!