Проповідь у свято Покрова Пресвятої Богородиці

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла у свято Покрова Пресвятої Владичиці

нашої Богородиці і Приснодіви Марії

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

 

Величне та улюблене у нашому українському народі свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії присвячене видінню преподобного Андрія Юродивого, який молився разом з народом у Влахернському храмі Константинополя (Царгорода). Це був 910 рік. І сталося велике чудо – сарацини-мусульмани, які оточили столицю Візантії, відступили. Вони побачили незвичайне небесне явище – у повітрі з’явилася сама Богоматір (із сонмом ангелів та святих) і заступила місто своїм омофором (тобто хусткою, чи покривалом – звідси власне термін покрова). Цю дивну картину і бачив у храмі своїми духовними очами святий Андрій.

Трохи історії. За часів князювання св. кн. Володимира Великого ця подія визволення християн Царгороду Богородицею стало великим церковним святом усієї Русі. Також відомо, що київські князі брали ікону Покрова Богоматері у військові походи; козаки ж на Запорізькій Січі мали храм на честь Покрова Діви Марії; а славні воїни УПА проголосили свято Покрова Богородиці своїм офіційним святом.

Дорогі брати і сестри! Пресвята Богородиця готова в будь-яку мить простягти свій омофор (покров) і над нами, аби захистити нас від негараздів. Нам тільки потрібно: підняти очі вгору, відкрити своє серце, простягнути руки та попросити її допомоги – і Преблагословенна негайно прийде до нас і допоможе.

Існує давня духовна практика – згадувати про Богородицю у небезпеках та віддавати їй себе так, як немічна дитина віддає себе своїй матері. Часте згадування її імені приносить душі людини безпеку та потіху.

Земна історія не може перерахувати ті всі благодіння, які явила Божа Матір людському роду за ІІ тисячі років; також не в змозі людський розум оспівати та звеличити її належним чином – ту, яка сподобилась стати тілесною Матір’ю Божою та духовною Матір’ю всього світу.

Ми з вами, дорогі брати і сестри, великі грішники, які у переважній більшості не мають істинного каяття та потребують заступництва за нас перед Богом. Таке заступництво існує – ми його знаходимо у Пресвятій Богородиці, бо немає такої людини, яку б не почула і не допомогла Богоматір.

Видимі знаки присутності Богородиці з нами – це її численні священні зображення – ікони.

Нині, прославляючи її велике історичне чудо в Константинополі та прохаючи її заступництва перед Господом, давайте вигукнемо до неї: «Радуйся, радосте наша, покрий нас від усякого зла, чесним Твоїм омофором!».

Амінь!

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *