Проповідь у свято Різдва Пресвятої Богородиці

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла у двонадесяте свято Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні Свята Православна Церква святкує одне з великих Богородичних свят – Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Це свято є великим та всесвітнім празником. Преподобний Андрій Критський у своєму слові на день Різдва Богородиці говорить так: «Дане свято є для нас початком свят. Воно служить дверима до благості та істини».

Як же відбулась подія народження Пресвятої Богородиці? Зі Святого Передання нам відомо наступне. Батьками Діви Марії були праведні Іоаким та Анна. Іоаким походив з царського племені Давидова, – а Анна від первосвященницького роду Аарона. Були вони людьми заможними, балгочестивими та милосердними до убогих. Вони жертвували одну третину свого прибутку до Єрусалимського храму, другу віддавали убогим, і тільки одну третю частину залишали на свої потреби. Але мали вони велике горе – були бездітними. А бездітність у євреїв була ознакою гніву Божого, тому що існувало повірʼя про те, що хто немає дітей, той позбавлений надії у те, що в його потомстві народиться Месія-Христос.

Одного разу в свято Оновлення храму праведний Іоаким прийшов до Єрусалимського храму, щоб там принести жертву Богу. Однак первосвященник Ісахар не прийняв від нього жертву, окрім цього ще й осоромив його прилюдно за бездітність. Іоаким заплакав та вирушив до пустелі, де паслись його вівці. Тут він пробув сорок днів та ночей в пості й молитві, благаючи Бога дарувати дитину.

Тим часом звістка про те, що сталось в Єрусалимі, дійшла до Анни в Назарет і засмутила її. З молитвою на вустах вона вийшла в сад, заплакала й промовила: «Ти, Господи, дарував Сарі сина в старості, дай же й мені дитя, щоб я принесла його в дар Тобі». Ледве закінчила Анна ту молитву, як ось став перед нею Ангел Божий та й промовив: «Твоя молитва дійшла до Бога, а сльози твої впали перед Його престолом. У тебе народиться донька, через Неї благословляться всі народи земні і прийде спасіння для людей». В той самий час Ангел зявився також Іоакимові в пустелі та сповістив і йому радісну звістку про те, що в його дружини народиться дочка.

Пророчі слова Ангела сповнились. За певний час у Анни народилася дочка, яку вони назвали Марією. То й була Пресвята та Преблаголовенна Діва Марія, що від Неї народився Господь наш Ісус Христос, Спаситель світу.

Пречиста Діва Мати Божа перед своїм славним успінням, потішаючи апостолів та єрусалимських християн, обіцяла бути заступницею всіх тих, хто буде вірувати у її Сина. І на третій день після свого успіння вона зʼявилась апостолам у небесній славі і промовила до них: «Радуйтесь, ось я з вами у всі дні». А запорукою цієї обітниці Мати Божа дарувала роду людському Свої чудотворні ікони, з якими завжди перебуває благодать Її славного заступництва.

Бачить Вона, всеблага Мати, усі наші потреби, чує всі наші скорботи та зітхання, Вона рахує всі наші сльози.

Тож, дорогі у Христі брати і сестри, будемо завжди взивати до Богоматері зі щирою молитвою та надією: Пресвята Богородице, спаси нас!

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *