Проповідь в 1-шу Неділю Великого посту (Торжество Православ’я)

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 1-шу неділю Великого посту

(Торжество Православʼя)

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі брати і сестри!

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні, у першу неділю Великого посту, Православна Церква має свято під назвою Торжество Православʼя, згадуючи про історичну подію, яка мала місце у  Константинополі в 843 році подолання сумного явища іконоборства. Більш як століття імператори Візантії проводили кампанію по знищенню святих ікон. Найбільш ймовірно, що ці заходи була пов’язані з тим, що на Візантію насувалося магометанство і деякі імператори гадали, що вони зможуть примирити дві світові релігії християнство та іслам. Як відомо, мусульманам заборонено робити зображення у мечетях, тож для того, щоб привернути їх, візантійські імператори вирішили заборонити святі ікони та їх шанування у Христовій Церкві. Гоніння на вірних Господу Богу і Спасителю нашому Ісусу Христу, котрі продовжували шанували святі образи, було надзвичайно жорстоким. Наприклад, трюми кораблів набивали монахамиіконошанувальниками, потім ці кораблі відтягувалиу море і там підпалювали; або ж, іконошанувальникам випалювали на чолі розпаленим залізом зображення Спасителя, чи Божої Матері, чи святих угодників. Але всі титанічні зусилля імператорів-іконоборців не мали очікуваного успіху.

Любі у Христі! Виникає питання – чому?

Відповідь наступна: бо шанування ікон засноване на історичному факті справжнього втілення Сина Божого Ісуса Христа, власне на догматі втілення Самого Бога. Якщо ж Бог прийняв людське тіло, жив на землі, був справжньою людиною, подібною нам у всьому (окрім гріха), то як же можливо Його не зображати і не шанувати Його зображення? Можливо, і більш того – необхідно зображати і шанувати!

А також нам відомо, що Сам Христос створив першу ікону, перший святий образ. Священне Передання розповідає нам наступне: коли до Месії прийшла делегація від правителя невеликої держави Осроени  (Едеського царства) Авгаря, з проханням щоб він прийшов до їх царя і вилікував від важкої хвороби, то Спаситель попросив убрус (рушник, полотенце) приклав його до Свого обличчя і на цьому убрусівідобразилося Його обличчя (через шанування і поклоніння до якого Авгар одразу зцілився). Ця перша ікона має свою назву – Нерукотворний Спас, або Нерукотворний Убрус.

Важливо відмітити, що християнська ікона це також є і викладення богословʼя у фарбах. Усе, що у Святому Письмі та у житіях святих зображено за допомогою літер, те на іконах зображене за допомогою фарб. Для нас, православних християн, ікона не є ідолом, що підміняє собою невидимого Бога, ікона це є символ і знак присутності Живого Бога: у храмі, вдома, та загалом у нашому земному житті.  

Дорогі брати і сестри! У нас сьогодні дійсно Торжество Православʼя, дійсно тому, що ми перебуваємо власне у тій соборній, апостольській, вселенській Православній Церкві, яка незважаючи на страждання та голгофи вижила і продовжує нести між людей на нашій планеті Земля православне (тобто правильне, істинне) розуміння Євангеліята догматичних істин, таким чином вказуючи самий прямий та вірний шлях до Царства Небесного, до раю.

Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *