Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського
Гавриїла в 14-у неділю після Пʼятдесятниці
(притча про запрошених на весілля)
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри!
Однією з наук прочитаного сьогодні недільного Євангелія є слова царя у притчі про запрошених на весілля його сина, звернені до одного з гостей: «Друже, чому чи ввійшов сюди, не маючи весільного одягу?» (Мф. 22:12).
Ту чи іншу подію у своєму земному житті, її атмосферу, люди зазвичай підкреслюють відповідним стилем свого одягу. Але окрім видимого матеріального одягу для тіла, кожна людина має й невидимий духовний одяг для душі.
Власне цією притчею Господь Бог і Спаситель наш Ісус Христос вказує нам на дві важливі речі духовного життя: на велике Боже милосердя до всіх людей («і злих, і добрих» Мф. 22:10) та на Його справедливість до праведних та грішних. Бог, як наш Творець, любить і турбується про кожного з нас, бо ми Його любе творіння; натомість кожний з нас, хто бажає, може прийти до Нього та отримати Його безцінний дарунок – спасительну Божу енергію, яку по-богословськи ми називаємо Божою благодаттю, яка є домінантою для побудови нашого щасливого земного життя та наслідування блаженного потойбічного безкінечного життя.
Брати і сестри! Ми повинні знати, що ця Божа благодать не приходять просто так, людина повинна виконати певні умови для її отримання, які мають відповідну назву – Божі заповіді. Власне тому цар у притчі (звісно під царем символічно потрібно розуміти Бога-Творця) так критично оцінив гостя, котрий прийшов на весілля без відповідної одежі, кажучи йому: «Друже, чому чи ввійшов сюди, не маючи весільного одягу?» (Мф. 22:12).
Що ж цар має на увазі, коли говорить про весільну одежу? Невесільна одежа, це душа людини, яка на виконує Божі заповіді та забруднена гординею, брехнею, підлістю, блудом, пияцтвом і т.д. Весільна ж одежа, це душа людини, яка заповнена любовʼю, каяттям, радістю, творінням добрих справ та низкою інших добродітелей (тобто – дотримується Божих заповідей).
Звідси виникає важливе питання – як же людині придбати та утримувати правильний весільний одяг душі? Згідно богословської науки Православної Церкви весільну одежу для душі людині дає Бог у таїнстві Хрещення, а пізніше ми її систематично очищаємо у таїнстві Сповіді.
Загалом, для нашого спасіння замало бути охрещеним і ходити інколи до храму для споглядання церковної будови та присутніх, потрібно вірно виконувати всі Божі заповіді та духовно рости через реальну молитовну участь у таїнствах та богослужіннях Православної Церкви.
Дорогі брати і сестри! Ця притча зі Святого Письма про запрошених на весілля царського сина відкриває нам таємниці Царства Небесного, зокрема те, що Бог кличе всіх людей до життя вічного й райського, та дає можливість для спасіння їх душ. Вибір же залежить виключно від людини, бо вона створена Господом вільною. Тож, бажаю всім нам, бути у списку Богом обраних до райських обителей: «Бо багато покликаних, та мало обраних» (Мф. 22:14).
Амінь.