Проповідь в 3-тю Неділю Великого посту (Неділя хрестопоклонна)

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 3-тю неділю Великого посту

(Неділя хрестопоклонна)

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

«Хресту Твоєму поклоняємось, Владико,

і святеє воскресіння Твоє славимо».

 

Такими словами тропаря, дорогі у Христі брати і сестри, запрошує нас Свята Православна Церква, щоб ми щиро поклонились та сердечно вшанували Животворчий Хрест Господній, який у третю неділю Великого посту виноситься священнослужителями на середину храму. Винесенням Хреста Мати-Церква хоче духовно підтримати нас, своїх дітей, які бажають іти хресним шляхом свого Господа Бога і Спасителя Ісуса Христа; Церква хоче надати нам сили, щоб ми достойно пройшли й другу частину Святої Чотиридесятниці у посиленій молитві та пості.

Що ж таке хрест? До розп’яття Ісуса Христа, хрест був знаряддям самої ганебної смерті. Але прийшов час, і ось, на хресті переносить муки, страждання та саму смерть, за гріхи всього людства, Сам Бог – Друга Особа Святої Трійці – Боголюдина Ісус Христос.

Власне від того часу хрест стає знаряддям спасіння людства та предметом похвали учнів та всіх послідовників нашого Спасителя. Апостол Павло у посланні до Галатів пише: «А я не бажаю хвалитися, хіба тільки Хрестом Господа нашого Ісуса Христа, котрим для мене світ розіп’ятий і я для світу» (6, 14).

Хрест – знаряддя казні та символ скорботи – стає знаменням перемоги, і ось вже майже дві тисячі років вірні Ісусу Христу збираються у Його Животворчого Хреста для того, щоб черпати від нього животворчу силу.

З сивої давнини християни прикрашають Хрестом свої оселі, Хрестом осіняють себе, і важливо відмітити те, що Хрест – це зброя на нашого найлютого ворога – власне на диявола.

Дорогі брати і сестри, Хрест, який був свідком знущань над нашим Господом, стає і свідком перемоги над злом, гріхом та самою смертю. Через Хрест ми з вами дістаємо прощення гріхів. Ось чому ми поклоняємось Хресту. Святий апостол Петро повчає нас: «Він (тобто – Христос) гріхи наші Сам возніс тілом Своїм на древо (тобто – Хрест), щоб ми, звільнившись від гріхів, жили для правди: ранами Його ви зцілилися» (1 Петр. 2, 24).

Нині Свята Мати-Церква особливо кличе нас – своїх любих дітей, слідувати за Ісусом Христом, співрозп’яти Йому своє тіло із пристастями та похітьми. Якщо Христос страждав за нас і терпів розп’яття на Хресті – то і ми повинні вгамовувати свої тіла та терпеливо нести кожний свій земний життєвий хрест.

Дорогі у Господі Христі, у цей чудовий недільний день святої Чотиридесятниці закликаю вас, не гнівити нашого Господа Ісуса Христа своїми гріхами і таким чином вдруге, втретє, вчетверте і т. д. – Його розпинати; ми повинні завжди пам’ятати великі спасительні муки нашого Господа на Хресті за нас грішних.

Амінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *