Проповідь в 7-у Неділю після Пасхи (свв. Отців І Вс. соб.)

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в 7-у неділю після Пасхи

(памʼять Отців І Вселенського собору)

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

«Вірую … І в Єдиного Господа

Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного,

що від Отця народився перше всіх віків…»

(Символ віри).  

«Що є істина?» – запитував колись, дорогі брати і сестри, Понтійський Пилат у Самої Істини Ісуса Христа. Увесь Всесвіт, рух світової історії, численні місця Палестини, вже більше двох тисячоліть свідчать про чудесне прибуття у наш земний світ Месії, Який народився від Духа Святого та прийняв тіло від Діви Марії, Котрий видимо мешкав серед людей.

Христос – це не міф, і не фейк, це справжня історична Особа, «свідками» Якої були автори книг Нового Завіту: «Про те, що було від початку, що ми чули, що бачили своїми очима, що розглядали і чого торкалися руки наші – про Слово життя, бо життя явилося, і ми бачили, і свідчимо» (1 Ін. 1:1-2). На превеликий сум, злоба земного світу засудила Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, вона навіть прибила Його до хреста.

Нам іноді складно зрозуміти, бо наш ratio (розум) дуже обмежений після гріхопадіння наших пращурів Адама і Єви, але ми повинні твердо вірити в те, що навчає Свята Православна Церква, зокрема, що Ісус Христос був на землі та був Боголюдиною, тобто справжнім Богом і справжньою людиною (мав дві природи). Опрацюванням цього догмату займалася Церква в епоху христологічних спорів (ІV-VІІ ст.).

Любі у Христі! Непохитними апологетами (захисниками) вчення про Істину – Ісуса Христа, були святі Отці І Вселенського собору, котрих ми нині особливо молитовно вшановуємо.

Трохи історії: це був 325 рік та візантійське місто Нікея(зараз турецьке місто Ізник). У той час відомий християнський священник і філософ, по імені Арій, випрацював хибне богословське вчення про те, що Ісус Христос не є Богом, а є тільки Божим творінням, подібним до людини, але вище неї (цим ученням у наш час керуються представники релігійної організації Свідки Єгови).

Триста вісімнадцять Христових Воїнів Першого Нікейського собору (майже всі тодішні архієреї ДавньоїЦеркви) зробили дві вельми значимі справи: затвердили Символ віри (який ми донині чуємо за Божественною літургією) та догмат вічності Сина Божого Ісуса Христа з Його Божественною та людською природами. Таким чином доктрина аріанства була визнана єрессю та засуджена.

Сьогодні згадуючи про святих Отців І Вселенського собору, ми, християни, утверджуємо істину єдності Церкви, Главою якої «нині і повсякчас, і навіки віків» є Господь наш Ісус Христос.

Дорогі брати і сестри! Давайте ж будемо твердо триматися нашої Святої Православної Церкви, тому що тільки вона має ту повноту догматичної науки, яку приніс на землю Господь Бог наш Ісус Христос, а затвердили її на всі віки святі апостоли та святі отці на семи церковних Вселенських соборах.  

Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *