Проповідь в Неділю про митаря і фарисея

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського
Гавриїла в Неділю про митаря і фарисея

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу! 

«Боже, будь милостивий до мене,
грішного!» (Лк. 18, 13).

Від сьогодні, дорогі у Христі брати і сестри, Свята Православна Церква починає готувати нас до Великого Посту, до святої Чотиридесятниці. У цей Піст православні християни повинні максимально очистити свою душу від гріхів, від пороків через Таїнства Сповіді, Причастя та Соборування. А для очищення наших душ є необхідним визнання своєї гріховності та чистосердечна молитва до Бога.
Ми маємо ще три тижні до початку Великого Посту, але вже потрібно готувати свої душу та тіло до аскези. Церква також допомагає нам налаштуватись на аскетичну стежку. Зокрема, від сьогодні у храмам будуть звучати покаянні піснеспіви, а власне «Покаяння відкрий мені двері, Життєдавче…».
А про те, як потрібно правильно молитись повчає нас щойно прочитане Євангеліє (Лк. 18, 10-14).
Ми наче бачимо перебуваючи у молитві митаря та фарисея.
Митар, у часи земного життя нашого Господа і Спасителя Ісуса Христа, – це була людина, збирач податків для римської влади; тому, звичайно ж, його не любили, а точніше – ненавиділи.
Фарисей – це людина, яка займалась все своє життя вивченням як Закону Мойсея, так і «Закону усного», тобто низки приписів та переказів, котрі ставила навіть вище Закону Мойсея.
І ось вони моляться до Бога. Фарисей стоїть гордо, перераховує свої заслуги і дякує Богу за те, що він не є подібним до митаря.
А митар, вважаючи себе дуже грішною людиною боїться навіть підняти свої очі до верху та б’ючи себе в груди, говорить: «Боже, будь милостивий до мене, грішного!» (Лк. 18, 13).
Ось, маємо два види молитви.
Дорогі у Христі брати і сестри! А як ми з вами молимось до Бога? На превеликий жаль, у більшості випадків, як фарисеї. Частенько ми піднімаємо себе в своїх очах перед іншими, та бачимо безліч гріхів у наших ближніх.
Яка ж проста та коротка молитва – «Боже, будь милостивий до мене, грішного!». Ця молитва витікала з глибини душі євангельського митаря, він визнавав свою превелику гріховність і власне ця молитва виправдала митаря в очах Божих.
Такою молитвою і ми повинні звертатись до нашого Творця. Хоча вона коротка, але якщо вона буде у нас витікати з глибини душі, подібно як у євангельського митаря – ми також отримаємо душевне очищення та наповнимось Духом Святим, тобто неземною радістю та потіхою.
Цю молитву євангельського митаря нам потрібно творити чим частіше – і в храмі, і вдома, і в дорозі, і на роботі; бо вона з’єднує людину з Богом.
Дорогі брати і сестри! Ця притча про митаря і фарисея навчає нас правильній молитві та смиренню, бо як говорить нам Спаситель, закінчуючи притчу: «Хто підноситься, принижений буде, а хто принижує себе, піднесеться» (Лк. 18, 14).
Амінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *