Проповідь в Неділю сиропусну, прощену

Проповідь

єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в Неділю сиропусну, прощену

помин Адамового вигнання з раю)

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

Сьогоднішня неділя має назву сиропусна (інша назва неділя прощена), яка наче відчиняє нам двері до Великого посту, власне завтра ми розпочинаємо сорокашестиденну духовну подорож до свята свят – Воскресіння Христового (сорок днів посту та шість днів Страсного тижня).  

Також нині Свята Церква згадує страшну подію, жахливутрагедію, яка відбулась з людством на зорі його історії – його вигнання, в особі наших пращурів Адама і Єви, з райського саду. Плакав Адам після свого вигнання, сидячи «біля раю», плакав, згадуючи, ким він був і чим володів, і Кого позбувся.

На великий сум, і ми з вами вигнанці з раю, і загинув би земний світ давно, якщо б не Другий Адам – Боголюдина Ісус Христос, Який Своєю хресною смертю відкрив нам двері до раю і дав людині можливість у нього повернутися.

Виникає дуже важливе питання – що ж потрібно зробити нам для того, щоб у відповідний час увійти до Небесного раю, до Царства Божого?

Відповідь маємо у Святому Письмі: вустами великих пророків, зокрема, Нафана, Іони та Давида Бог-Творець закликає нас до покаяння; закликає нас до покаяння і Сам Спаситель Ісус Христос, першими словами проповіді Якого були: «Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне» (Мф. 3:2).

Згідно вчення Святої Матері-Церкви справжньому розкаяннюпередує одна необхідна умова – прощення образ ближнім, тапримирення з ближніми. Чому ж треба прощати своїм ближнім? Прощати гріхи ближнім це є вимога Євангелія, це веління Самого Бога. «Якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям [провин їхніх], то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:14-15).

Любі у Христі! Час Великого посту – це період покаяння таочищення. Важливо усвідомити те, що без покаяння нема очищення, а без очищення нема спасіння наших душ. Згадаймо: покаянням виправдався митар, покаянням прощено грішницю, власне покаяння відкрило розбійнику на хресті райські двері, завдяки покаянню апостол Петро, що тричі відрікся від Спасителя, був прощений і відновлений в апостольській гідності.

Визнаючи свої провини сердечно прохаймо нашого Господа-Саваофа словами великого святителя Божого Іоана Золотоустого:«Господи стримай мене від гріха і як Милосердний помилуй мене».

Також важливо памʼятати те, що у дні спасительного Великого посту ми повинні каяття поєднувати з таїнством Причастям та творінням добрих справ, бо це єдиний вірний шлях, яким слідували святі угодники Церкви Христової.

Дорогі у Христі брати і сестри! Бажаю всім нам достойно та гідно потрудитись над своїми душами і тілами у період благословенного Великого посту, щоб у великій духовній радості зустріти любе серцю свято свят – Пасху Господню.

Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *