Проповідь в Неділю сиропусну, прощену

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в Неділю сиропусну, прощену

(спомин Адамового вигнання з раю)

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

 

Сьогоднішня сиропусна неділя, яка ще має назву – прощена неділя, відчиняє нам, дорогі брати і сестри, двері до Великого посту. Завтра ми з вами розпочинаємо сорокаденну духовну мандрівку до свята свят – Воскресіння Христового.

Сьогодні Свята Православна Церква згадує страшну подію, страшну трагедію, що відбулась з людством на зорі його історії, а власне – його вигнання, в особі наших пращурів Адама і Єви, з раю.

Плакав Адам після свого вигнання, сидячи «біля раю», плакав, згадуючи, ким він був і чим володів, і Кого позбувся.

І ми з вами вигнанці. Рай далеко. І загинув би світ давно, якщо б не Другий Адам – Ісус Христос, Який Своєю хресною смертю відкрив нам двері до раю і дав людині можливість у нього повернутися.

Виникає дуже важливе питання – що ж потрібно нам зробити для того, щоб у свій час увійти до раю, до Царства Небесного?

Вустами великих пророків, зокрема Нафана, Іони та Давида Слово Боже закликає нас до покаяння. Закликає нас до покаяння і Сам Спаситель Ісус Христос, першими словами Якого були: «Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне» (Мф. 3, 2).

Згідно вчення Святої Матері-Церкви справжньому покаянню передує одна необхідна умова – прощення образ ближнім, та примирення з ближніми. Чому ж треба прощати своїм ближнім? Прощати гріхи ближнім – це закон Євангелія, це веління Самого Бога. «Якщо ви, – говорить нам Бог через святе Євангеліє, будете прощати людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6, 14-15).

Дорогі брати і сестри, завтра ми вступаємо з вами у Великий піст. Час Великого посту – це час покаяння і очищення. Дуже важливо нам усвідомити те, що без покаяння нема очищення, а без очищення нема спасіння наших душ. Згадаймо: покаянням виправдався митар, покаянням прощено грішницю, саме покаяння відкрило розбійнику на хресті райські двері, завдяки покаянню апостол Петро, що тричі відрікся від Спасителя, був прощений і відновлений в апостольській гідності.

Визнаючи свої провини сердечно попросимо нашого Бога та Творця словами святого Іоана Золотоустого, архієпископа Константинопольського – «Господи стримай мене від гріха і як Милосердний помилуй мене»!

У дні спасительного Великого посту, ми повинні покаяння поєднувати із святим Причастям та творінням добрих справ, бо це єдиний вірний шлях, яким слідували святі угодники Церкви Христової.

Дорогі у Христі бажаю всім нам достойно та гідно потрудитись над своїми душами та тілами у період благословенної Чотиридесятниці, щоб у великій духовній радості зустріти свято свят – Воскресіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, нашу Пасху.

Амінь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *