Проповідь
єпископа Рівненського і Сарненського Гавриїла
у день памʼяті преподобного Феодосія Великого
В імʼя Отця, і Сина, і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри!
Сьогодні Свята Православна Церква молитовно вшановуєугодника Божого преподобного Феодосія Великого. Його найменування – Великий, промовисто вказує на його особливе місце в історії християнства.
Народився святий близько 424 року у візантійській місцевості Каппадокія (зараз це Туреччина) та прожив 105 років. З дитинства володіючи гарним голосом, Феодосій був поставлений у церковного читця. Маючи близько двадцяти семи років він здійснює паломництво до святинь Єрусалиму,опісля маючи прагнення до усамітненого життя, поселяється в одній з печер Палестини, в якій за переказами зупинялися на ночівлю волхви, котрі йшли поклонитися народженому Спасителю світу Ісусу Христу. У цій печері він аскетично прожив (у молитві та пості) близько 30 років.
У скорому часі навколо Феодосія сформувалася велика чернеча громада. Коли ж печера вже не вміщувала присутніх ченців, преподобний взяв кадило з незапаленим вугіллям та покладеним ладаном й пішов з молитвою у пустелю шукати місце для будівництва монашої обителі. На одному місці пустелі (у 12 км на схід від міста Віфлеєма) вугілля раптово загорілося і почав диміти ладан – власне тут святий і заснував монастир, присвятивши Пресвятій Владичиці Богородиці (пізніше він став лаврою). Це був перший у Палестині спільножительний монастир (звісно, що монахи існували в Палестині і до появи цієї обителі, але вони спасались кожний окремо – усамітнено, та не мали між собою спілкування), який невдовзі став дуже відомим, бо в ньому мешкало більш як 700 ченців. У наш час – це жіночим монастирем, де спасаються румунські черниці.
Любі у Христі! У лаврі святий Феодосій влаштував будинок для паломників, окремі лікарні для ченців та мирян, а також притулок для літніх людей. Через те, що в обителі збирались паломники з різних країн, то богослужіння звершувалися на різних мовах: грецькій, грузинській, вірменській і т.д.
Під час правління Візантією імператора Анастасія виникла єресь, послідовники якої не визнавали ані священства, ані таїнств Церкви. Це хибне вчення підтримав і сам імператор. Тоді преподобний Феодосій, залишивши свій монастир (у ті часи це було винятком), прийшов до Єрусалима та у храмі Воскресіння Христового (інша його назва – храм Гробу Господнього) виголосив наступні слова: «Хто не шанує чотири Вселенських собори, нехай буде проклятий». За цей сміливий вчинок святий зазнав заслання та увʼязнення, але незабаром після смерті імператора повернувся у свою лавру.
Преподобний Феодосій за своє довге земне життя здійснив багато різноманітних чудес, зокрема зцілень. Наприклад, одного разу він молитвою миттєво винищив сарану, яка спустошувала поля у Палестині; за його молитвою воїни спасалися від загибелі; моряки рятувалися в корабельних аваріях; ті хто заблукав, знаходили шлях в пустелях.
Наближаючись до свого успіння, преподобний Феодосій протягом року лежав хворим. На його вустах невпинною була молитва, і навіть коли він засинав, уста його рухалися, промовляючи молитви і псалми. Відійшов до Бога святий у 529 році. Його святе тіло було поховане в заснованій ним обителі, але потім було перенесено у храм Воскресіння Христового в Єрусалимі, де і понині знаходиться.
Дорогі брати і сестри! Богослужбово відзначаючи нині памʼять цього великого угодника Божого, ми повинні наслідувати його твердим вірі з надією на Господа-Саваофа у часи наших випробувань, бо вони є у кожної людини.Преподобне отче Феодосію Великий, моли Бога за нас грішних!
Амінь.