Проповідь у свято Собору архістратига Михаїла

Проповідь єпископа Рівненського і Сарненського

Гавриїла в день вшанування Собору архістратига

Михаїла та інших небесних сил безплотних

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі брати і сестри!

Слава Ісусу Христу!

Священнослужителі та миряни Святої Православної Церкви щодня звертаються до ангелів Божих, зокрема у ранішніх та вечірніх молитвах, прохаючи їх благодатної допомоги у справі спасіння.

«На початку створив Бог небо і землю» (Бут. 1:1). У цих перших рядках Біблії вказується на творіння Богом світу невидимого (духовного) та світу видимого (матеріального). У біблійній мові зазвичай духовна реальність виражається терміном «небо».

Ангельський світ створений Господом раніш видимого Всесвіту, зокрема планети Земля. Ангели це є службові духи, безтілесні, які мають розум та вільну волю. Преподобний Іоан Дамаскін називає їх «другими світлами, що мають світло від першого безначального Світла». Тобто, перебуваючи біля Бога, вони живляться Його світлом і передають його нам.

Любі у Христі! Головною справою ангелів є неперервне прославлення Господа. Пророк Ісая описує видіння Бога, навкруги Якого стояли серафими і виголошували: «Свят, свят, свят Господь Саваоф! Вся земля повна слави Його» (Іс.6:1-3). При цьому ангели є також вісниками, що посилаються Богом людям (грецьке слово ἄγγελος означає у перекладі «посланець» або «вісник»): вони приймають дієву участь у житті людей.

Зі Старого Заповіту ми знаємо про те, що ангел Божий охороняв рай, що ангел в останню мить захистив Ісаака від меча Авраама, що ангел Божий супроводжував Товію у дорозі, а також те, що три ангели завітали на трапезу до патріарха Авраама у діброву Мамре.

А з Нового Заповіту ми дізнаємось про те, що ангел Божий приніс благу звістку Пречистій Діві Марії про народження від неї Ісуса Христа (Лк. 1:26-38); пастухи про народження Спасителя також дізнаються від ангелів (Лк. 2:8-20); про радісну новину воскресіння Ісуса Христа жінки-мироносиці дізнаються від двох чоловіків у блискучих одежах (тобто ангелів) (Мф. 28:2-7) і т.д.

Необхідно закцентувати і на тому, що згідно Біблії кожна людина має від Бога особистого ангела-охоронця, який є для нас супутником, помічником та покровителем (Мф. 18:10), його отримує людина у таїнстві Хрещення.  

Між ангелами існує ієрархія, тобто є вищі, а є нищі. Загалом девʼять ангельських чинів складають три ієрархії: найвища ієрархія – серафими, херувими і престоли; середня – господства, сили і влади; нижча – начала, архангели і ангели. Служіння ангелів різноманітні і кожний чин має своє власне служіння.

Святе Письмо повідомляє нам імена восьми святих архангелів Божих, а саме: Михаїл, що означає у перекладі з давньоєврейської мови «хто, як Бог», Гавриїл – «сила Божа», Рафаїл – «зцілення Боже», Уриїл – «вогонь Божий», Салафиїл – «молитва Бога», Ієгудиїл «хвала Божа», Варахиїл –«благословення Боже» та Ієремиїл – «висота Божа».

На превеликий сум, ще до створення видимого світу, в духовному світі сталася катастрофа: частина ангелів під керівництвом Люцифера збунтувалася проти Бога, але архангел Михаїл (командувач війська світлих ангелів) став на боці Бога та переміг невірних ангелів, яких ми називаємо дияволами (чи демонами).

Дорогі брати і сестри! Нині згадуючи непохитну віру у Бога та добрі справи архістратига Михаїла та інших небесних сил безплотних, піднесімо до них наші щирі молитви, щоб вони виблагали для нас у Милостивого Творця (біля Якого вони перебувають) прощення гріхів та у майбутньому зарахування до обителей райської радості – Царства Небесного.    

Амінь.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *